Členové Sokola si 8. říjen již několik let připomínají jako Památný den Sokolstva, letos již i posedmé jako Významný den ČR. I letos položíme kytice k pamětním deskám, a vyvěsíme sokolské vlajky na našich objektech.
Naše župa spolu se zástupci Jihočeského kraje uspořádá též vzpomínkovou slavnost u budovy Krajského úřadu, ve středu 8. října v 9:30 hodin.
Na tuto malou slavnost jste srdečně zváni.
Toto datum je připomínka událostí roku 1941. Tohoto roku zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich rozpustil Českou obec sokolskou a její majetek byl úředně zabaven. V noci ze 7. na 8. října 1941 při „Akci Sokol“ gestapo zatklo všechny sokolské představitele z ústředí, žup i větších jednot. Byli mučeni, vězněni a deportováni do koncentračních táborů.
Téměř 93 % vedoucích sokolských činovníků se již na svá místa po skončení války nevrátilo.
Během okupace bylo v koncentračních táborech popraveno a umučeno 3 387 sokolů a 8223 členů se vrátilo s podlomeným zdravím.
Jde o poctu všem členům a členkám Sokola, kteří za 162 let existence našeho spolku obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost. Pro tento den se již vžil i název Večer sokolských světel...
Závěrem slova, která údajně Heydrich tenkrát v roce 1941 v této souvislosti pronesl: „SOKOL byl nejnebezpečnější protistátní organizací. To jsem nemohl trpět. To by byla zrada!“
Nezapomeneme!