2.08.2023 11:09:45


Stříbrná medaile Davida Jodla na MČR dospělých v Táboře ... Více

31.07.2023 10:35:04


Úspěch naší atletky Adély Holubové v běhu na 800 m ... Více

 

Registrace k odběru novinek

Aktuality

Vloženo: 24.06.2022 13:39:55

Smutná zpráva

V nedožitých 94 letech zemřel br. Bedřich Boršek...

Narodil se v roce 1928 v rodině ruského legionáře. Sokol jej provázel a formoval celý život – mezi sokoly vstoupil v Kroměříži ve stejnou dobu jako do školy. Vzhledem k zaměstnání otce se rodina přestěhovala ještě před válkou do Českých Budějovic.

Od školních let se věnoval nářaďovému tělocviku, atletice a cyklistice, brzy se stal cvičitelem. Pro XI. všesokolský slet v roce 1948 vedl nácvik dorostenců a sám cvičil v legendární skladbě mužů „Věrni zůstaneme“.

V roce 1968, v krátkém čase politického uvolnění, byl u zrodu malé sokolské jednoty v ČB – jednota vytrvala na sokolských základech i v rámci ČSTV a po převratu po roce 1989 přešlo za vedení br. Borška všech 210 členů do obnovené českobudějovické jednoty při ČOS.

On sám se zúčastnil v Praze v lednu 1990 ustavujícího sjezdu Sokola a nadále aktivně vystupoval i jako mluvčí OF Sokol v ČB, či pracoval v koordinačním výboru ČOS. Léta byl potom župním náčelníkem v tehdejší župě Husově. Jako náčelník českobudějovické jednoty vedl nácviky mužů na všesokolské slety obnoveného Sokola. Sám si zacvičil také v USA na dvou sletech, pořádaných americkými sokoly. Mnoho let vedl dětské letní tábory na Hradcích.

Po operaci kolena léta potom trénoval skupinku mladých gymnastů naší jednoty, kteří pod jeho vedením vítězili nejen na župních přeborech, ale umisťovali se i na medailových místech na přeborech všestrannosti ČOS v žákovských či dorosteneckých kategoriích. Skupina se postupem času obměniIa, ale často mezi ně chodil, vždy dokázal poradit a povzbudit. Stále se zajímal o veškeré dění v našem spolku.

Zásluhy br. Borška byly na návrh župy před patnácti lety oceněny stříbrnou medailí. K jeho devadesátinám jej navrhla naše jednota na ocenění nejvyšší. V roce 2019 obdržel zlatou medaili ČOS, kterou si osobně v Praze převzal.

Čest jeho památce !
 

Podrobnosti k pohřbu viz parte v příloze.

      

                                                                       

 

 

 

Milada Pospíšilová, vzdělavatelka jednoty

 Název souboruPopisVloženVelikost
parte_Bedrich_Borsek.pdf24.06.2022 13:39:55296.9 kBT. J. SOKOL České Budějovice, Sokolský ostrov 1, tel. 724 902 989 © 2022 T. J. SOKOL České Budějovice