Vloženo: 2.04.2020 11:56:39

Tipy pro děti a pro volný čas (a že ho teď je...)

Cvičitelka ses. Henrietta Ottová přináší nápady, co dnes podniknout:

Karanténa... den nevím kolikátý. Dochází Vám nápady, co s dětmi, jak je nechat vybít, vyskotačit, zabavit? Sokol Vám přináší několik tipů pro Vaše ratolesti, aby jim i Vám zpříjemnil nucený pobyt v bezpečí domova.

Tipy pro procházku v přírodě:

• Vytvoř sokolský znak v netradičním pojetí

ČOS pořádá soutěž o nejoriginálnější sokolský znak. Z čeho bude ten Váš? Fantazii se meze nekladou. Fotografie můžete až do září posílat e-mailem, více informací na stránkách ČOS.

• Zvuky zvířat

Zastav se a poslouchej. Slyšíš něco? Poznáš, co to je? Pohnout se můžeš teprve, až zaslechneš nějaké zvíře.

• Pozorování přírody

Příroda se po zimě začíná probouzet k životu a rozkvétají první kytičky. Rozhlédni se kolem, kolik jich najdeš? Dokážeš je pojmenovat? Jsou léčivé, nebo jedovaté?

• Šiškovaná

Najdi v lese deset šišek, to je Tvých deset nábojů. Kolikrát z deseti pokusů trefíš strom? A kolikrát mineš?

• Hmyzí hotel

Bohužel se nechováme k přírodě tak, jak bychom měli, a mizí nám z ní plno druhů motýlů, včel, čmeláků a dalších broučků. Pomoz jim a postav jim bydlení! Najdi v přírodě stavební materiál – šišky, větvičky, polínka s dírami, seno,…a postav hotel, kam se bude moct hmyz ubytovat. Hotel pak dej na zahradu na slunné místo a pozoruj, kdo se tam zabydluje. Na internetu najdeš mnoho návodů, můžeš postavit domek i pro konkrétní druh. A nebo nejen pro hmyz, ale pro ježky, hady či ptáčky.

A co doma?

• Domeček z karet

S kartami jdou i jiné věci než hrát Prší. Postav z nich co nejvyšší domeček. Čí domeček dosahuje výš?

• Uvařte si spolu

Popros rodiče, aby Tě naučili nějaké dobré jídlo. Puding nebo třeba jednoduchou buchtu určitě zvládneš! A rodiče Ti rádi pomůžou.

• Ochutnávací/čichací hra

Zavaž si oči a poznávej! Ochutnej/očichej všechny vzorky, které Ti naservírovali, kolik jich poznáš?

• Pexeso

Víš, že jde o českou soutěž. Název je zkratka ze slov: Pekelně se soustřeď. A to je při pexesu opravdu třeba. Můžeš si vytvořit i své vlastní pexeso. S čím bude?

• Město, zvíře, věc

Zavolejte si s kamarády a zahrajte si na dálku tuto hru.

Kromě toho každou neděli v 18 hodin můžete na YouTube kanálu ČOS sledovat cvičební hodinu. Na své si přijdou všichni, každý týden je cvičení pro někoho jiného.

Vložila: Milada Pospíšilová, vzdělavatelka jednoty

Název souboruPopisVloženVelikost