Vloženo: 7.10.2021 22:02:19

8. říjen, Památný den sokolstva, letos potřetí jako Významný den ČR

Oficiální text z webu České obce sokolské (www.sokol.eu):

Z rozhodnutí zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha byla Česká obec sokolská rozpuštěna a její majetek úředně zabaven. Gestapo v noci ze 7. na 8. října 1941 zatklo, takřka naráz, všechny sokolské činovníky z ústředí, žup i větších jednot, kteří „ještě byli na svobodě“. Byli mučeni, vězněni, deportováni do koncentračních táborů a naprostá většina z nich se již na svá místa po skončení války nevrátila. Tato akce byla nejrozsáhlejším zásahem proti členům Sokola v celé jeho historii a postihla především řadu jeho nejvyšších představitelů, a tím i významných osobností celého národa, které, jak ukázal další vývoj naší společnosti, pak v jejích dalších osudových chvílích nenahraditelně chyběly. Cílem a smyslem této akce byla totální likvidace celého spolku. Říjnové události roku 1941 představují nejpočetnější zásah totalitní nacistické moci vedený proti skupině občanů dobrovolně se organizujících v jedné zájmové organizaci.

Členové Sokola si tento den již několik let připomínají jako Památný den Sokolstva. Letos jej potřetí oslavíme i jako Významný den ČR.
Konají se besedy a děti z naší jednoty vypouštějí po řece Vltavě doma vyrobené lodičky z přírodních materiálů, každá je opatřena hořící svíčkou - symbolem za obětovaný život. Pro akci se proto vžil název „večer sokolských světel“.

Přidáváme foto lodiček v Rožnově: