13.02.2024 11:28:11

Vedoucí: Pavel Foltan

Kontakt:: 604 953 278
  pavel@i2lresearch.com

Trénink: úterý 20:30-22:00 h    (pravidelný trénink, dlouhý meč)
  středa 20:00-22:00 h  (pravidelný trénink, dlouhý meč)
  pátek 19:30-21:30 h   (doplňkový trénink, dlouhý meč, zápas, rekonstrukce technik, sparring

Působiště:    sokolovna Sokolský ostrov

Roční příspěvky:

Platné příspěvky pro tento rok, v úplném znění odsouhlaseném na schůzi výboru,

Co děláme a nabízíme :

Nabízíme výuku a trénink šermu jako autentickou funkční formu historického evropského bojového umění (HEMA) podle starých mistrů. Zaměřujeme se na německou školu šermu dlouhým mečem beze zbroje (tzv. Blossfechten). Podle potřeby a zájmu se věnujeme i středověkému zápasu (Ringen).

I když jsme šermíři, nenajdete nás na hradech, zámcích, ani městských slavnostech. Drtivá většina naší činnosti se odehrává v tělocvičně bez diváků. Baví nás cvičit šerm pro naši vlastní radost a uspokojení z pohybu, podobně jako jiná bojová umění. Snažíme se rekonstruovat středověké umění boje v jeho autentické formě a také si naplno vyzkoušet jeho funkčnost. Je to pro nás koníček jako každý jiný, volnočasová aktivita rozvíjející tělo i ducha.

Technika šermu slouží jednotlivým členům také jako skvělý základ pro další související zájmy, jako je scénický šerm, rekonstrukce historických bitev, living history, LARP, a podobně.

Kromě pravidelných tréninků organizujeme i mimořádné víkendové akce s hostujícími lektory a účastníme se soustředění, setkání šermířů a soutěží (spolupracujeme zejména se školou šermu Digladior, Školou šermu Brno, někteří naši členové se účastní turnajů pořádaných v rámci Česko - Slovenské HEMA ligy, apod.).

Bezpečnost šermu ocelovým mečem :

Šermujeme hlavně ocelovými tréninkovými meči (tzv. Federschwerty), které vycházejí z historických vzorů. Nejsou ostré, mají zakulacený hrot a díky použití moderních technologií při jejich výrobě poskytují při tréninku větší bezpečnost než obdobné historické zbraně. Podle charakteru cvičení se chráníme rukavicemi, maskami a při sparringu kompletní ochrannou výstrojí, při některých cvičeních používáme plastové meče.

Přiměřená výstroj spolu se sebekázní a disciplínou nám umožňuje dosahovat výsledků blížících se reálnému střetu při podstoupení minimálního rizika. Samozřejmě, nelze očekávat stoprocentní bezpečnost, jde o kontaktní bojový sport. Proto vyžadujeme od svých členů věk alespoň 18 let.

Časová náročnost, vybavení a cena :

Jako jakýkoliv jiný sport, pokud ho chce dělat člověk dobře, je potřeba mu věnovat zejména čas a nadšení. Nic není zadarmo, ať už z pohledu peněz nebo osobního zapojení.

Pro začátek je třeba nadšení a motivace. K rozvoji potřebuje podle naší zkušenosti každý ideálně alespoň dva pravidelné tréninky týdně.

Nábor nových členů – únor 2023 :

Zveme Vás na otevřené tréninky a nábor nových členů oddílu Historického šermu T.J. Sokol České Budějovice,
dvě únorové středy 15.2. a 22.2., vždy od 20.00 hod,
v malém sálu Sokolovny, Sokolský ostrov 1, České Budějovice (boční vstup z průjezdu).

Budeme rádi, když si s sebou vezmete sportovní oděv a obuv do sálu, zapojíme vás do cvičení.
Předcházející zkušenosti nejsou podmínkou. Minimem je věk alespoň 18 let.

Těšíme se na Vás!

Odkaz do fotogalerie